Petr Borkovec: Wernisch

Petr Borkovec: Wernisch (obálka knihy)
Petr Borkovec: Wernisch (obálka knihy)

Jsem nepoučitelný. A opět jsem dostal masochistické choutky na moderní českou poezii, o které jsem předem věděl, že nepůjde o čtivé dekadentní básničky mladých slečen. Tentokrát jsem výběr svěřil Ondrovi Lipárovi z Fra. A sbírka Wernisch Petra Borkovce je první ze tří knížek pro tento týden.

Začalo to debatou na Twitteru. A v následné soukromé konverzaci jsem se s Ondrou dohodl, že mi vybere tři sbírky, doplní je o svůj kurátorský komentář a já… já jim dám šanci.

První třetina tohoto experimentu skončila plichtou.

Wernisch je zvukomalebný

Borkovec si hraje se slovy. A většina básní dobře zní.

V některých básních se smiřuje se smrtí blízkého. A umí v nich skvěle vyvolat emoce. Zejména když se podíváte na fotku autora na zadní straně: chodící deprese.

V první čtvrtině se nachází několik spíše prozaických textů, které mi připomínají automatické psaní, volné asociace. Asi jako když se potřebuju vypsat z deprese. Zajímavé a čtivé.

A těch pár hříček: báseň Manža, která trochu vypadá jak dada z diskuzí na Mimibazaru. Nebo dvojstránka Inzerát a Drozd o péči o zahradu.  Hravé, milé, zanechalo to stopu.

Zbytek ale tvoří básně, které zní, jak kdyby byly určeny někomu… někomu jinému než náhodnému čtenáři. Spousta přírody, brouků a ptáků. Ale ve mně nezanechaly nic.

Ale co ta úprava?

Poezie se nedá vydávat pro peníze. Musí v tom být spousta lásky. A proto jsem si zvyknul, že většina básnických sbírek je nápaditě upravená – např. obálka Mademoiselle, sborník Nejlepší české básně 2015 nebo třeba narozeninový Bacon 70.

Sbírka Wernisch, vysázená obyčejným Times New Roman (či co to je), vypadá, že jediný závan kreativity proběhl u výběru obálky. To už rovnou mohla vyjít jen elektronicky.

Ondrův komentář

„Wernisch je doplněné vydání Borkovcových Milostných básní. Doporučuji číst si jeho texty pomalu, klidně i nahlas. Napoprvé můžou působit jen zvukomalebností, řady drobností si všimneš až při druhém, třetím čtení. Řada textů jsou skutečně „milostné básně“, ale spíš ve smyslu historek s blízkými lidmi, jejich evokací, vzkazů určených jim.“

 

Doporučuji pro: ehm… milovníky moderní poezie? Asi?

 

Petr Borkovec: Wernisch. V roce 2015 vydalo Fra, kterému děkuji za recenzní výtisk.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.