Christopher Paolini: Eldest

Christopher Paolini: Eldest (obálka knihy)
Christopher Paolini: Eldest (obálka knihy)

Eldest je druhý díl série Odkaz dračích jezdců od Christophera Paoliniho. Na rozdíl od Eragona je už Paolini vypsanější, Eldest nepůsobí tak amatérsky a mohl by uspokojit i náročnější čtenáře, kteří mladého autora po Eragonovi nezatratili.

Eldest přímo navazuje na Eragona. Poté, co urgalové (představte si je jako skřety křížené s beranem) vtrhli do trpasličích úkrytů Farthen Dûr, kde se skrývali i nepřátelé Království – Vardenové – a byli zahnání za vydatné pomoci Eragona a jeho dračice Safiry, odjíždí Eragon za dalším výcvikem do hlavního města elfů: Ellesméry.

Eragonova rodná vesnice Carvahall je mezitím napadána vojáky Království, kteří chtějí zaujmout Eragonova bratrance Rorana, aby od něj zjistili, kde se Eragon skrývá. Vojáci unesou Roranovu snoubenku Katrinu a vesničané se již doma necítí v bezpečí a hodlají uprchnout do země Surda, která podporuje nepřátele Království.

„Pro lásku šel bych světa kraj…“

V knize Eldest se po dvou až třech kapitolách střídají výjevy z Ellesméry s Eragonem a z putování Rorana s jeho sousedy vesničany.

Zejména části s Roranem jsou ukázkou toho, co zmůže beznadějně zamilovaný muž a jaká je síla vůdcovství. Roran je natolik odhodlaný získat zpět svou lásku, že přiměje vesničany opustit své domovy a vydat se na nebezpečnou, náročnou a strastiplnou pouť do přístavu a pak lodí do neznámé země.

Z Eragona, který se v Eragonovi (ehm) jevil jako nedospělý fracek, mezitím pod vedením starého a a brutání čistku přeživšího Dračího jezdce, elfa Oromise, a jeho draka Glaedra vyrůstá bojeschopný a o něco méně neomalený Hrdina.

Eldest a Tolkien, dějství druhé

Na nápadnou podobu s Tolkienovým Pánem prstenů si mezitím čtenář zvykne a přinejmenším já jsem ji vnímal méně.

Eldest už je zdařilejší dílko než Eragon – Paolini se vypsal, nešikovné obraty jsou vzácnější, příběh ale zůstává čtivý a odsýpá sympaticky svižně. Ke slovu se dostává i politikaření a pletichaření a odkrývají se <ironie>velmi nečekané</ironie> rodinné vazby.

I tak si ovšem při bitvě v závěru knihy nelze nevzpomenout na bitvu u Minas Thirith v Návratu krále a příjezd klíčových jednotek po vodě na poslední chvíli. ;)

 

Doporučuji pro: milovníky fantasy i ty, kteří z Eragona neskákali nadšením, ale rádi dávají druhé šance.
Hodnocení: 80 %

 

Christopher Paolini: Eldest. V roce 2006 v překladu Olgy Machútové vydalo nakladatelství Fragment.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.