Ashlee Vance: Elon Musk (Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti)

Ashlee Vance: Elon Musk (obálka knihy)
Ashlee Vance: Elon Musk (obálka knihy)

Mám rád vědu a pokrok v lidském vědění. A i když nejsem early-adopter a techno-hračička, fascinují mě nové technologie. Možná i proto mám ze všech superhrdinů nejradši Batmana a Iron Mana – protože jejich superschopnost není nadpřirozená; jsou jen a pouze geniální. Jestli to vidíte stejně, bude se vám životopis Elona Muska líbit stejně jako mně.

Ashlee Vance stál před nelehkým úkolem: Elon Musk nebyl novinářským zájmem o svou osobu v jiném úhlu pohledu než jako v podobě geniálního podnikatele vůbec nadšený. Vance se proto setkal s více odmítnutími, než by běžný novinář snesl.

V Muskovi nakonec naštěstí zvítězil puntičkářský vědátor a děs z toho, že by se Vance ve své knize dopustil nějaké odborné nepřesnosti. Svolil ke spolupráci a Vance zplodil knihu, která nesmí chybět v knihovně žádného geeka, nerda a technologického podnikatele.

Elon Musk jako podivín už od mládí

Vance začíná popisem dětství a dospívání Elona Muska v jižní Africe, od jeho prvního úspěchu, kdy se velmi elegantní zdrojový kód jeho hry dostal do tehdy populárního počítačového časopisu (to Muskovi bylo 12 let).

Tvrdá otcova výchova, šikana ve škole, schopnost uzavřít se do vlastní mysli. Podnikatelské myšlení, odhodlanost jít si za svým. Odvážní rodiče a prarodiče, cestování, cesta do Kanady na vlastní pěst.

Už samotný popis tohoto období člověka neskutečně nakopne – a to se Vance zatím ani nedostal k prvním firmám, osobnostním střetům v PayPalu a obtížím, kterým Elon Musk čelil při rozjíždění každé z firem, se kterými se dnes spojuje nejvíc: SpaceX a Tesla.

Vize Elonova světa

Dalo by se říci, že se Elon Musk zhruba od doby, kdy prodal svůj podíl v PayPalu, řídí jedinou vizí: zajistit přežití lidstva. A vše, co nyní dělá, se této vizi podřizuje.

Elektrická auta Tesla nejsou jen snahou zbavit se závislosti na ropě. Představují laboratoř pro využívání elektrické energie, testují nové baterie a jejich výdrž.

SpaceX není jen využití díry na trhu s dopravou nákladu do vesmíru – trhu na jedné straně obsluhovaném drahými a časově neflexibilními americkými dodavateli, na straně druhé obsluhovaném politicky nestabilními zeměmi jako je Rusko a Čína. Vývoj levných a recyklovatelných raket je prvním krokem ke kolonizaci vesmíru.

Oba projekty, Tesla i SpaceX, by mohly obstát i jako samostatné podnikatelské plány. Ale ta jedna vize, zajistit přežití lidstva, spolu s Muskovým odhodláním a jeho pracovitostí, jsou hlavním motivačním faktorem stovek a tisíců zaměstnanců, kteří tak snáší náročnou (ale podnětnou) práci spojenou s Muskovým asociálním, sociopatickým chováním.

Je to zkrátka magor

Životopis Elona Muska od Ashleeho Vance naštěstí není jen ódou na americký sen podložený tvrdou prací. Dost prostoru dostává i odvrácená strana Muskovy osobnosti: jeho tvrdohlavost, nesnesitelný perfekcionismus, náročnost i absence empatie.

Skoro jako kdyby Musk byl robot.

Mnoho lidí by mohlo namítnout, že je Elon Musk prostě magor. Ale upřímně… kdyby Musk nebyl šílenec, nikdy by se nedostal tak daleko.

A můžeme být rádi, že si – podobně jako záporák v Kingsmanovi – nepřipouští, že největší hrozbou pro lidstvo je lidstvo samo.

 

Doporučuji pro: technologické, nerdovské a geekovské podnikatelské mysli; a taky ty, co se bojí dát si přihlášku na technologické obory (protože si uvědomí, že inženýři mají zajímavější budnoucnost než ti, co vystudovali dějiny umění).
Hodnocení: 100 %

 

Ashlee Vance: Elon Musk (Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti). V roce 2015 v překladu Evy Nevrlé vydal Jan Melvil Publishing.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.

2 komentáře u „Ashlee Vance: Elon Musk (Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti)“

  1. Nemám technologickou, nerdovskou a geekovskou podnikatelskou mysl (nebo možná jen trochu) a stejně jsi mě svou recenzí přesvědčil, že si to musím přečíst :)

  2. Super! Fakt si myslím, že přinejmenším začátek knížky dokáže ledaskoho nakopnout, aby se zamyslel nad nějakým svým cílem a šel si za ním. :)

Komentáře jsou uzavřeny.