Severský Brown: Dan T. Sehlberg a jeho Mona

Dan T. Sehlberg: Mona
Dan T. Sehlberg: Mona

Akademik na stopě záhadě a zločinu šíleného zločince. Zní to jako Dan Brown? Jo. Taky jsem si to myslel. Dan T. Sehlberg ovšem napsal zajímavý a méně šablonovitý a nebulvární techno-thriller jménem Mona.

Eric Söderqvist je počítačový vědec, který vyvíjí rozhraní ovladatelné mozkovými vlnami. Využití? Třeba pro nevidomé – veškerý internet mohou mít ve své hlavě.

A v tom je problém. Kdo by se z toho nezvencnul?

Mona jako roznětka zloby

Geniálnímu počítačovému vědci zabila izrealská bomba milovanou dceru. Monu. Potom už je snadné naverbovat ho do teroristické organizace, kde začne pracovat na brutálním a ničivém viru. Ten virus se jmenuje Mona.

Mona hackla mozek Söderqvistově manželce, která začala umírat.

A Erik Söderqvist se vydává kamsi na východ přesvědčit onoho teroristického vývojáře, aby napsal antivirus.

Zní to jako kravina? Jasně. Ale překvapivě se to dá číst.

Inspirováno Brownem. Ale bez jeho řemeslných kvalit

Zápletka je šílená. Ale příběh promyšlený. I když občas zkratkovitý, přehnaný a těžko uvěřitelný. Sehlberg vás protáhne přes několik zemí, Söderqvist v mžiku hackne komunikační prostředky teroristické organizace a začne arabštinou z Google Translatoru komunikovat s hackerem, nechá se unést izraelským Mosadem a nakonec…

Nakonec si nechá cliffhanger pro další knihu. I když je Sehlberg nevypsaný a chtěl do jedné knihy vměstnat příliš mnoho věcí, obchodní talent mu nechybí a na druhý díl, knihu Sinón, už mám zálusk.

Průměrného milovníka Browna asi zaujme

Oukej. Sehlberga k Danu Brownovi přirovnávám možná až moc (a vůči Brownovi, který píše lépe, to není moc fér). Ale myslím si, že oba autoři sdílí cílovou skupinu.

Pokud máte v okolí někoho, kdo moc nečte, knihy bere jako nenáročnou zábavu a od Browna přechroustal všechno, můžete se mu knihou Mona trefit do vkusu. Náročnějším čtenářům ale na Moně bude vadit příliš mnoho věcí.

 

Dan T. Sehlberg: Mona. V roce 2014 v překladu Karolíny Kloučkové vydala Kniha Zlín.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.