Robert Galbraith: Cuckoo’s Calling

Obálka knihy Cuckoo's Calling
Obálka knihy Cuckoo’s Calling

Miluju detektivky. A to hlavně ty z britského prostředí. Taková Agatha Christie, to je moje gusto.

Mám také rád tvorbu J. K. Rowlingové. Harry Potter je klasika, dvě bonusové knížky ke stejnému tématu (Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít) milý detail; Casual Vacancy věrně vylíčilo stereotypní anglické charaktery a problémy moderního království.

Možná i proto jsem sáhl po knize Cuckoo’s Calling, kterou JKR vydala pod pseudonymem Robert Galbraith. Slibovala všechno, co jsem si přál. Dobře postavenou detektivku z prostředí moderní Británie. Nezklamala mě.

Exkurze do britské společnosti

Prázdné místo nabídlo pohled na maloměsto. Volání kukačky nás zavádí do Londýna. Do metropole, kde k přežití nepotřebujete znát drby o svých sousedech, ale mít kontakty na správných místech.

Spletencem vztahů mezi spoustou postav nás provází veterán z Afghánistánu a nyní soukromý detektiv Cormoran Strike se svou asistentkou Robin. Příběh je moderní – fakta se netahají z geniálního mozku Sherlocka či Poirota, je tu od toho Google. A Robin zaujímá mnohem aktivnější roli než Hastings či Watson, jejichž úloha je být mírně opoždění, aby autor čtenáři vysvětlil své myšlenkové konstrukce.

Společně vyšetřují sebevraždu mladé modelky, která podle jejího nevlastního bratra nemůže být sebevraždou. Své k tomu má co říct široká škála postav – od manželky slavného producenta přes výstředního módního návrháře až po obyčejnou prodavačku v butiku. Všichni mají své manýry – a to je silná stránka knihy.

Skvěle vykreslené charaktery a promyšlená zápletka

Galbraithovou, potažmo Rowlingovic silnou stránkou je práce s postavami. Popisuje je živě a velmi podrobně. Nedivil bych se, kdyby se obsazení případného filmu trefilo do noty většině fanoušků – postavy jsou propracovány dost pečlivě na to, aby čtenářům v mysli naskákaly podobné obrázky. I kdyby se jednalo o asistentku v ateliéru, najdete v knize nějaký její zajímavý rys a budete o ní mít velmi živou představu.

To stejné platí i pro příběh. Je pečlivě promyšlený, zápletka vskutku propletená a každá scéna připravuje půdu pro jinou část příběhu. Detailisté si také přijdou na své.

Kniha by sice mohla mít o takových 200 stránek méně – aférka s expřítelkyní sice svou roli hraje také, ale Galbraith se s ní strašlivě babrá a dost dobře by se kniha bez některých scén obešla. Na straně druhé, pokud nečtete jen pro příběh, ale i pro styl, budete si chrochtat. Stejně jako Casual Vacancy je kniha nejen dobře napsaná, ale (anglická verze) rozšíří vaši slovní zásobu o nespočet výrazů, které jste sice v životě neslyšeli, ale mohly by se hodit při rozhovoru s královnou.

Těším se na další díl

Takže… Cuckoo’s Calling je skvěle postavená detektivka, která přichází s překvapující zápletkou, jež ale není vycucaná z prstu. Všechny indicie v příběhu najdete a je jen na vás, jestli postřehnete všechny detaily a přijdete na to sami nebo ne i bez deus ex machina. Já sám jsem v průběhu čtení vytvořil asi tři teorie, které byly na konci při rekapitulaci důkazů rozmetány na kusy. :)

Jestli je špetka pravdy na zvěstech, že stejný pseudonym chystá další knihu, určitě se zařadí na wishlist.

 

Robert Galbraith: Cuckoo’s Calling. Třetí (paperbackové) vydání v roce 2013 vydalo Sphere/Little Brown.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.