Marcus Chown: Jaký to nádherný svět

Marcus Chown: Jaký to nádherný svět (obálka knihy)
Marcus Chown: Jaký to nádherný svět (obálka knihy)

Jako malý jsem měl pár obrázkových knížek o tom, jak věci fungují. Co se děje s odpadky, jak se k nám dostává elektřina, co všechno se musí udělat, aby nám na stole přistála pizza.

Lidská zvídavost (ta moje tedy určitě) je ale nekonečná, a proto nebylo tak těžké zamilovat si podobnou knihu pro dospělé. Napsal ji Marcus Chown a velmi příhodně se jmenuje Jaký to nádherný svět (pokus jedince porozumět všemu).

Od buněk přes ekonomii až po chápání vesmíru

Chown na to jde od podlahy. Nebo, lépe řečeno, od buňky. Pokračuje genetikou, odskočí si k trhu a kapitalismu (super čtení pro ekonomické bakaláře v prváku), pak probírá elektřinu, geologii a počasí. Ve stručnosti nastíní kvantovou teorii a hned zase peláší k velkým otázkám vesmíru.

I když Chown hodně používá odborné termíny, samotný text je přístupný i naprostému laikovi. I pro velmi složité principy dokáže najít skvělá přirovnání, takže místo reakcí „Wow, tomu ale vůbec nerozumím,“ se mi hlavou honilo „Wow, to je cool.“ „Ach, zajímavé.“ „Fakt?“ „No ne.“ „No ty brďo.“ „Milion miliard?! Kolik to je sakra nul?“ (Hodně.)

Mou zvědavou mysl ta kniha prostě uchvátila natolik, že kdybych tu měl ocitovat nejzajímavější části, Kniha Zlín mě nechá zavřít za nelegální šíření celé knihy.

„Oh, a co já s tím“

Jaký to nádherný svět je rozhodně zajímavý počin. Každého, kdo se rád ptá „proč“, určitě zaujme. Ano, je hezké vědět, že všichni muži byli prvních 40 dní po početí vlastně ženami. Ano, je fajn vědět, že počasí lze předpovědět úplně přesně – kdybychom k tomu měli dokonalá data. A ano, na trousení zajímavostí na večírcích je ta kniha skvělá. Ale to „Wow“ je asi tak všechno, co si z knihy odnesete.

Tahle kniha totiž trpí závažnou chybou v distribuci. Kdyby se k lidem dostávala v jejich 15 letech, kdy se rozhodují, na jakou střední školu jít, měli bychom mnohem více zvídavých a špičkových vědců a podobných knížek by k mé radosti ročně vznikaly kopy. Dostat tuhle knížku před pěti a půl léty, nezabývám se teď modely nezaměstnanosti, ale nosím bílý plášť a cinkám zkumavkami. Damn. Bylo by to mnohem víc sexy.

Dnes už je na takovou změnu docela pozdě. I když… Pokud budeme žít věčně, možná ani ne.

 

Marcus Chown: Jaký to nádherný svět (pokus jedince porozumět všemu). V roce 2014 v překladu Lucie Kudlejové vydala Kniha Zlín, které děkuji za blogerský e-book.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.