Robin Sloan: Nonstop knihkupectví pana Penumbry

Robin Sloan: Nonstop knihkupectví pana Penumbry (obálka knihy)
Robin Sloan: Nonstop knihkupectví pana Penumbry (obálka knihy)

Tak tu máme další rok. Vstoupili jste do něj s pořádnou kocovinou? Vážně jste si měli přečíst Manuál každodenního pijáka. Čeká vás toho letos hodně a nevíte si rady? Přečtěte si, Jak přežít v kostce. Já jako pořádný knihomol hned zkraje roku navštívil Nonstop knihkupectví pana Penumbry.

Přiznávám se: jsem knihomol, nerd a geek. U počítače trávím nezdravé množství času. A nejenže rád čtu knihy – já rád čtu i o knihách. Do Nonstop knihkupectví pana Penumbry od Robina Sloana jsem se proto pustil nadšený a zvědavý.

A hezky jsem si tu jízdu užil.

„Proč knihkupectví vždycky člověka nutí dělat divné věci s krkem?“

Clay Jannon je typický obyvatel San Franciska. Trochu hipster, trochu nerd. Designér a tak trošku online marketér. Poté, co bandě ex-googlerů nevyšel nápad na startup, ocitl se na dlažbě a horko těžko sháněl práci.

„Moje nároky prudce klesaly. Napřed jsem trval na tom, že budu pracovat pro firmu s posláním, kterému věřím. Potom jsem si říkal, že bude stačit, když se tam naučím něco nového. Později jsem se rozhodl, že to nesmí být firma, která páchá zlo. Teď jsem si opatrně vymezoval svou osobní definici zla.“

Clay mi nápadně připomíná mě samotného. A trošku mu závidím: v digitálním městě zakotvil v jednom z nejméně digitálních míst: nonstop otevřeném knihkupectví v úzké a vysoké budově, které sousedí s pochybným klubem U Prdelky a kterému šéfuje charismatický, ale lehce záhadný pan Penumbra.

Knihkupectví nebo knihovna? Ráj nerdů a geeků

Nonstop knihkupectví pana Penumbry má velmi podivné zákazníky. Objevují se ve všemožných denních dobách a… mnohem více si knihy půjčují, než že by si je kupovali. A všichni si je půjčují v určitém pořadí, skoro jako kdyby na sebe navazovaly nebo… nebo jak kdyby všichni byli členy stejného klubu.

A tady přichází na řadu nerdovské já: jestli jste někdy slyšeli pojmy jako Ruby, Hadoop, nebo jestli čtete komiks xkcd, zde je najdete v literární praxi. Jasně, nad některými definicemi či slovními obraty hodíte oči v sloup, ale je strašně cool to vidět v nějaké beletrii.

Clay s pomocí technologií (a přátel a jejich peněz) přijde na kloub hádance, kterou členové klubu řeší staromódně a konzervativně tužkou na papíře. A… to je tak všechno.

Jsem moc rád, že se Robin Sloan držel při zemi a nepouštěl se do magického realismu. Pointa knihy je vlastně primitivní, ale stojí za to připomínat si, že za největší zázraky nemohou kouzla, ale poctivá a dobrá práce. A že technologický pokrok je super.

Jak hodnotím Nonstop knihkupectví pana Penumbry

Robin Sloan vytvořil zajímavé prostředí, ve kterém propojuje knihy a počítače. Občas trochu okatě nad obojím masturbuje a připomíná reklamu na Google a Apple, ale ke kontextu atmosféry moderního San Franciska to asi patří.

Autor podle mě ještě není úplně vypsaný, při čtení mě rušily drobné detaily, občas některé scény skřípaly. Ale netváří se jako vysoká literatura a pokud si chcete odpočinout a jste tak trochu šprti, bude se vám Nonstop knihkupectví pana Penumbry líbit.

Doporučuji pro: knihomoly, nerdy a geeky, kteří si chtějí odpočinout u lehčí beletrie.
Hodnocení: 70 %

 

Robin Sloan: Nonstop knihkupectví pana Penumbry. V roce 2013 v překladu Petry Jelínkové vydalo Nakladatelství Host Brno.

Knihu zakoupíte v papírové i elektronické verzi na Martinus.cz

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.