Samantha Shannonová: Kostičas

Samantha Shannonová: Kostičas
Samantha Shannonová: Kostičas

Vem špetku Stmívání, smíchej je s Hunger Games, okořeň Harry Potterem a kapku si vycucej z prstu. A máš Kostičas.

No, první dojmy nebyly nic moc. Ale jsem člověk brumbálovského typu, který v knihách věří na to dobré. Koneckonců, přečetl jsem všechny tři díly upíří ságy Stmívání, v naději, že Bella prostě nemůže být tak blbá. (Spoiler: může.)

Zápletka Kostičasu je asi taková: někteří lidé se rodí se zvláštními jasnovidnými schopnostmi (jako kouzelníci v Harrym Potterovi). Ostatní se jich bojí, „loví“ je a jednou za čas vězně transportují. Těmto obdobím se říká kostičasy (a podobají se sklizním v Hunger Games). A pak tu máme stockholmský syndrom a love story jak ze Stmívání.

Jestli jste někdy přečetli nějakou knihu, asi tušíte, jak se to vyvine. Jestli jste přečetli ty tři knížky z první věty, můžete si podrobnou zápletku napsat na kartičku, zalepit ji do obálky a po přečtení se poplácat po rameni, jak dobře jste to uhádli.

F*ck it all

Okopírovaná a různě poslepovaná zápletka je ale to nejmenší. Shannonová udělala z Anglie domeček s přístavbami ve stylu Doupěte rodiny Weasleyových. Drží to pohromadě silou vůle, a ačkoli se v tom dá žít, umíte si představit i lepší bydlení. Doupě je alespoň útulné.

Kostičas se odehrává v jakémsi alternativním vesmíru, který ale ani zbla nerespektuje nějaká alespoň základní fakta. Není to doplněk mudlovského světa v Harrym Potterovi, není to transformace Spojených států jako v Hunger Games.

Kdyby si Shannonová vytvořila nový svět, mohl bych ocenit aspoň nějakou originalitu a označit Kostičas za ucházející sci-fi pro mladé slečny. Jenže Shannonová si vezme jen nějakou kostru, pomaluje ji jak dvouleté dítě, které do ruky poprvé dostane voskovky, a zasadí do toho celý příběh.

A ten příběh má mít sedm dílů. OMG. Přidat padesát stránek s epičtější bitvou by bohatě stačilo.

Nejsem cílovka

Většina recenzí Kostičas chválí. Dav obvykle nebývá úplně blbý, takže hledám problém u sebe.

Mám toho načteno dost, mám rád originalitu, nerad věci komplikuju. A očividně nejsem young adult, pro které je tento typ knih určen.

Jestli máte náctiletou sestru, přítelkyni, neteř či sestřenici, máte před sebou skvělý dárek. Jinak si zalezte do knihkupectví s pohovkou a pár kapitol si přečtěte, ať toho moc nelitujete.

 

Samantha Shannonová: Kostičas. V překladu Lenky Kapsové v roce 2014 vydalo Nakladatelství HOST, kterému děkuji za recenzní e-book.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.