Gillian Flynnová: Zmizelá

Gillian Flynn: Zmizelá (Přebal CD)
Gillian Flynn: Zmizelá (Přebal CD)

Manželství. Pro někoho stvrzení lásky. Pro jiného daňová optimalizace. Pro zhruba polovinu sezdaných párů velká chyba, jak naznačují statistiky rozvodovosti.

Ovšem proč se rozvádět, když vaše žena může prostě… zmizet?

Bravurní psychologická hra

Gillian Flynnová ve své knize Zmizelá zapletla nádhernou síť o třech vrstvách: jeho verzi, její verzi a pravdu.

V první polovině knihy se střídá vyprávění Nicka a starší deníkové záznamy jeho manželky Amy. Jejich manželství bylo hezké, ale i na manžele Dunneovy dolehla ekonomická krize; ztráta práce, peněz tak nějak akorát, do toho běžné manželské rozmíšky.

A pak Amy jednoho dne zmizí.

A jak čtenáři detektivek již dávno vědí, pokud to neudělal zahradník, byl to manžel.

Dobře zpracovaná audiokniha

Nechal jsem si ujít papírovou knihu, neviděl jsem film. Experimentálně jsem se pustil do poslechu audioknihy od One Hot Book.

Audiokniha se skládá ze 64 souborů MP3 o celkové délce kolem 17,5 hodiny. To je dost. A jestli čtete rychle, sáhněte radši po knize.

Jestli se ale dokážete soustředit i při běžných činnostech, jako je třeba vaření, úklid nebo procházky, audiokniha se vám bude líbit.

Audiokniha Zmizelá totiž využívá střídání úhlů pohledu Nicka a Amy. Odpovídající pasáže tedy čtou Jan Zadražil a Jana Stryková. A musím říct, že hlasy jsou vybrány velmi dobře.

Nick Dunne – nebo, lépe řečeno, Jan Zadražil – má příjemně hluboký a mužný hlas. Chlap, ale ne drsný macho. Amy v podání Jany Strykové pak zní úplně stejně, jako v mé hlavě, když jsem si četl ukázky. V první části ženská. Jemná. Milující. V další části odhodlaná a nelítostná. V One Hot Book se trefili skvěle.

Překvapivé zvraty vás budou bavit

Střídání pohledů je příjemně osvěžující, vývoj děje překvapivý a napínavý. Zmizelá je skvěle napsaný psychologický thriller, který vás prostě chytne.

Pokud ovšem zvolíte audioknihu, neposlouchejte ji v posteli. Není nic otravnějšího, než usnout a pak se nechytat.

 

Gillian Flynn: Zmizelá. Z anglického originálu Gone Girl do audioknihy v roce 2014 převedlo One Hot Book, kterému děkuji za recenzní audioknihu.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.