Don Thompson: Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů

Don Thompson: Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů
Don Thompson: Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů (obálka knihy)
  1. Nerozumím umění. A tomu modernímu už vůbec ne.
  2. Jsem fascinován částkami, za které se prodávají matlaniny na úrovni mého prvního výkresu z jeslí.
  3. Studuju ekonomii – a obchod s uměním se vymyká všemu, co jsem se posledních 5 let učil.

Nemusíte být z uměleckých a souvisejících kruhů, abyste si Žraloka užili. Možná naopak. Pokud splňujete alespoň jeden z bodů výše, kniha vás donutí přemýšlet a nevěřícně kroutit hlavou. A přitom byste ji mohli odhodit se slovem bullshit na rtech.

Ale neodhodíte, protože Don Thompson umí psát – a i kdyby neuměl, stejně byste tu knížku brali do rukou zas a znovu, abyste se přesvědčili, že ty cifry připomínající spíše telefonní čísla fakt někdo zaplatil. I za takovou kravinu jako jsou bonbony na hromádce.

Sonda do světa, kde ekonomie neplatí

Thompson se ve své knize pídí po tom, co odlišuje drahé (on používá výraz značkové) umělce od těch ostatních. A stejně tak, čím se liší superhvězdné galerie od těch ve vašem městě. Šťourá do vazeb mezi umělci a galeristy (nebo lépe řečeno dealery umění). Odhaluje vztahy mezi kupci, prodejci a aukčními domy. Zkoumá, jak moc zvedne cenu významný předchozí majitel díla – a jak cenu dokáže srazit hromadný odprodej děl jednoho autora. Ukazuje, jak si aukční domy předchází své klienty.

A nechybí ani špetka humoru, zejména toho černého. Historka o frontách kondolujících dealerů a zástupců aukčních domů na pohřbech významných sběratelů jen podtrhuje cynismus obchodu s uměním, kde cenu ze všeho nejlépe zvedá smrt.

Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů?

Tak to vám kniha nepoví. Ale vysvětlí vám, jak snadno se divná umělecká díla k podobným částkám mohou vyšplhat. Čtivě a fundovaně. Za touto knihou očividně stojí spousta poctivé práce.

Proto je škoda, že dojem kazí spousta překlepů a chybek, které prostě ruší. Jo a… kvůli pár stránkám obrazové přílohy bych doporučil číst buď papírovou verzi, nebo barevnou elektronickou. Anebo mít po ruce laptop a žhavit Google. Aby byl efekt „notyvolesisnaddělásrandu“ dokonalý, musíte ta díla, o kterých je řeč, prostě vidět.

Žralok bude skvělým dárkem pro ekonomy, kterým se líbí knížky jako Špekonomie a Jak drahé je zdarma, a milovníky umění. Každý v tom uvidí něco jiného, ale oba budou spokojeni.

 

Don Thompson: Jak prodat vycpaného žraloka (za 12 milionů dolarů). V roce 2010 vydala Kniha Zlín, které děkuji za recenzní e-book.

Autor: Jan Kadlec

Hodně čtu a nechávám si říkat Jane.

3 komentáře u „Don Thompson: Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů“

  1. Vypadá to zajímavě, ale chyby v knihách bytostně nesnáším…

Komentáře jsou uzavřeny.